Chat, Türkçesiyle “Yârenlik” fehvaına gelmektedir. İnternetin bilgiye erişim dair sergilediği performanstan sonra internetin yalnızca fen aktarımı derunin değil, aynı zamanda zevküsefa derunin de kullanılabileceği de düşünüldü. Bunun sonucunda da genel ağ üzerinden insanların bir protez ad kullanarak (nickname) dostça edip eğlenebileceği hem genel ağ siteleri hem de çeşitli programlar meydana getirildi. Chat, genel ağ üzerinde hiç tanımadığınız değme biriyle kuruluşlabildiği üzere hatta tanıdığınız kişilerle de özel programlar yahut web siteleri tarafından kuruluşlabilir.

Chat Siteleri
Chat siteleri tanıdığınız yahut tanımadığınız kişilerle genel ağ üzerinden tanışma ve dostça etme üzere kurulmuş genel ağ siteleridir. Bu genel ağ siteleri çoğu kez programlama dilleri kullanılarak yahut amade scriptlerden yararlanılarak meydana getirilir. Temelı chat sitelerine giriş eylemek derunin yalnızca nickname (protez ad) kaydetmek yerinde olurken bazılarındaysa sohbete başlamadan önce kesinlikle üye olması gerekliliği bulunabilir. Bir zamanlar tüm genel ağ kullanıcıları ortada popüler olan Mynet ve ZurnaNet üzere siteler chat sitelerine başlıca örnek olarak verilebilir.

Chat Programları
Chat programları karşınızdaki genel ağ kullanıcılarıyla izlence mesafe yüzeyünü kullanarak yalnızca hatlı, hatlı ve görüntülü, ünlü ve görüntülü üzere tercihe ilişkilı olarak dostça etmenize yardımcı olan mukayyetmlardır. Chat programlarının şimdiye denli kullanılmış en popüler olanı kesik müddet önce Windows tarafından sonlandırılan MSN Messenger isimli anlık mesajlaşma mukayyetmıdır. Bir sair popüler chat izlence olan ve internetin söylence mukayyetmlarından ikrar edilen Mirc ise hala kullanılmaktadır.

zurna sohbet
zurna sohbet