SEO (Search Engine Optimization) ve SEM (Search Engine Marketing), sayısal pazarlama dünyasında sıkça kullanılan dü fehva. Fakat bu dü fehva mevzuya bilge olmayanlar açısından birbirine karıştırılabiliyor.

Özellikle online allıkışveriş firmaları ve internetten satış yaratıcı e-kâr siteleri dâhilin kritik olan bu dü fehva, yeni kitlelere erişebilmek ve pazarda öne çıkabilmek yerine önemlidir. Her dü fehva da web sitelerinin arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmaya yardımcı olabilir, ancak aralarında çeşitli farklar bulunur.

Bu nedenle bu makalemızda çağ çağ birbirine karıştırılabilen SEO ve SEM arasındaki farkları anlatacağız. Öncelikle SEM kavramını azıcık daha harishava ve beraber inceleyelim.

SEM: Kontrol Motoru Pazarlaması

SEM (Search Engine Marketing) ya da Türki olarak Kontrol Motoru Pazarlaması, markaların arama motorları üzerinde daha görünür ve daha ulaşılabilir olması dâhilin yapılan çallıkışmalara denir.

Kontrol motoru reklamcılığı olarak da tanımlanan SEM, arama motorlarında ücretli reklam havaı gerçekleştirilerek web sitelerinde seyrüsefer enseışı aksiyonlemlerinin kâffesine denir. En pop ve pıtrak kullanılan SEM aracı ise Google Ads’dir.

Marka bilinirliğini ve marka değerini artırmaya müteveccih bir çallıkışma olan SEM, alıcı kitlesini imar etmek açısından da berenarı önemlidir. üste SEM çallıkışmaları ile trafiğinizi usa vurma arttırma şansı yakalayabilirsiniz.

Kontrol Motoru Optimizasyonu olarak da bilinen SEO çallıkışmaları ise SEM’in bilakis ücretsiz çallıkışmalardır. SEM sınırlı bir bütçe dâhilin maruz reklamları kapsarken SEO çallıkışmaları sınırlı anahtar kelimelerde kalıcı bir yükseliş elde kılmak dâhilin yapılan çallıkışmalardır. Elkızı, bu önlaştırmayı azıcık daha harishava.

SEM ile SEO Arasındaki Farklar

Öncelikli olarak SEO ve SEM çallıkışmaları arasındaki başkalık; mafevkda da belirttiğimiz üzere SEM’in belli bir ücret önlığında, SEO’nun ise dâhilerik üretim maliyetleri hariç ücretsiz şekilde yapılabilmesidir. şu demek oluyor ki SEO dâhilin en ilkin içeriği üretirken harcanan maliyet dışında performans göstermesi dâhilin yeni bir ödeme yapılmaz.

Bunun dışında bir önemli başkalık da hızdır. SEM çallıkışmalarında sonucu daha hızlı şekilde elde edersiniz ve trafiğinizi endamsız süre içinde artırabilirsiniz. Bunun bilakis SEO çallıkışmaları ise uzun soluklu çallıkışmalardır. SEO çallıkışmaları yaparken uzun vadeli şekilde düşünmeli ve sitenizdeki iyileştirmeleri hamle hamle yapmalısınız.

Bu dü sayısal pazarlama fehvaı arasındaki bir sair önemli başkalık da doğallıktır. SEM çallıkışmaları ücretli reklam çallıkışmaları başüstüneğu dâhilin doğallığa odaklanmaz, hızlı sonuç almaya odaklanır. Fakat SEO çallıkışmalarında bu hâl farklıdır. SEO çallıkışmaları daha tabii uygulamaları kapsar ve sitenize daha uzvi bir seyrüsefer temizışı katkısızlar.

Bu dü fehva, dâhilerik itibarıyla da ayrımlılık gösterir. SEO çallıkışmalarındaki dâhilerikler kullanıcı deneyimini artırmaya ve kullanıcıların Google sorgularını vermeye yöneliktir. şu demek oluyor ki daha çok kullanıcı faydasına odaklıdır. SEM çallıkışmalarında ise gaye daha ticari başüstüneğu dâhilin dâhilerikler SEO çallıkışmalarındaki kabil olmayabilir.

Fakat bu demek bileğildir ki SEM dâhilerikleri kalitesizdir. Yalnızca dü fehva arasındaki dâhilerik konseptleri ve odaklar farklıdır. üste belirtmekte yarar var: Bu dü kavramdan biri diğerinden daha yeğin ya da daha üstün bileğildir. Markaların pazarlama stratejilerine ve ihtiyaçlarına için ikisinden bile faydalanılabilir.
Ovamızın burada sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam kılmak istiyorsanız Pandemi Sürecinde Değişen Bitiren Davranışları: Sayısal Tahavvülün Yükselişi makalemıza geçebilirsiniz.

https://tilkiseo.com/