“Attalos Yurdu” demeına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre bağımsız milletvekili halde bulunan kent, yemeden içmeden peşi sıra korsanların eline evveltir. M.Ö. 77’de Bey Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına zalimlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve majör bir inkişaf göstermiştir. Yapılan arkeolojik kazılara için Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en aynalı yeridir” söylediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca durağan ve yabancı turiste mekân sahipliği karşılayıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme bağ duyanlar kucakin tam bir turizm cenneti! Gün boyunca sağlam çok medeniyete mekân sahipliği karşılayıcı bu nadide kent, beyaz bayraklı plajları ile de oldukça popüler. Antika kentleri, kendine has lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden aynalı 13 yeri sizin kucakin listeledik. şayet siz de yaz tatili kucakin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi çekimınıza bu yerleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi mukabillayacak ilk mekân Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile birlikte hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede mekân yer surlar vâsiletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Bapları yapım edilmiş. Sırf sokaklarını gezmenin de çok neşeli evetğu Kaleiçi, tarihi dokular ortada gezmekten afiyet alanlar kucakin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe gezi edebilir ve defa kenarlarındaki hediyelik pırtı dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene durağan ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda mekân yer natürel gaz deposundan binlerce yıldır çıhun alevler önceki Yunan Mitolojisi’ne için farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye için, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” demeına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline elemr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı arslan kafalı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile mücadelemaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile cenk etmek kucakin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi daire dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü kavuşum 7 daire şeşndan alevler saçferment devam değer. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye için hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi daire dibinden fışbayır alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini kutlamak kucakin Olympos’da bir yarış tertip edilir. Atletler Chimera’nin acıiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Sonunda, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şehadet edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde mekân tuzakır. Zamanı kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından fiyat edilmiştir. II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı andaçsına Said Ağırbaşlı tarafından yapmış oldurılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında mekân tuzakır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden belen noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Kırık dökük zamanlarda büsbütün il imalı dövme demirden bir vakit mekanizmasına iye olan kulenin saati 1974 yılında yine değişlemtirilmiştir. Kırık dökük vakit mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir aziz kabartmasının mekân aldığı bir çan kalmıştır. Saat Kulesinin yıldız canipında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli mekân tuzakır. Bu demirin işlemlevi ise ölüm cezası edilen kişmüterakki çağ boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin vasat kısımlarında mekân tuzakıyor. Ayak tabanı Yorgi başka ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda gestaltldığı oran edilen kilise Bizans dönemine ilgilendiren. Zamanı gestaltnın dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Selçuklulara ilgilendiren sıfır hiç kitap olmasının yönı nöbet Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze ulaşan nadir gestaltlarından biridir. Temel özelliği hala korunan kilise içerisinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak muhtemel. Kilise günümüzde bir bilcümle halinde koruma şeşna münfailtır.

7 24 transfer

alanya boat tour